Adet Görmeyen Kadın Hamile Kalabilir mi?

Adet Görmeyen Kadın Hamile Kalabilir mi?

Düzenli adet olmayan biri hamile kalabilir mi sorusunun cevabı bireyin durumuna göre hem evet hem de hayır olarak cevaplanabilir. Çünkü adet görmemenin altında yatan sebepler cevabı etkiler. Bu sebeplere göre de gerekli tetkikler yapılarak cevaba ulaşılır.

Daha önce normal bir şekilde adet olan ancak zamanla adet süreleri uzayan ve gelinen süreçte hiç adet olamayan kadınların vücutlarında anormal olan hormon aktiviteleri olabilir. Bu anormal aktivitelere sebep olarak birçok etken kendini gösterebilir.

Ancak gerekli hormon takviyeleri ile yeniden adet düzenini sağlamak ve kadın vücudunu gebeliğe hazırlamak olağan bir durumdur. Erken menopoz gibi istenmeyen bir durumun ortaya çıkması, doğuştan gelen yumurta sayılarının azlığından dolayı olur.

Bu istenmeyen bir durumdur ve hamilelik şansını azaltır. Yine adet görmenin önünde engel teşkil edebilen yoğun stres, beslenme bozuklukları nedeniyle ani kilo alımları veya kilo kayıpları, tiroit bozuklukları, polikistik over, yüksek prolaktin ve antidepresanlar vücudun dengesini bozabilir. Bozulan dengenin yeniden sağlanabilmesi için adet görmemenin altında yatan neden araştırılır ve gerekli tedavi uygulanır.

6 ay adet görmeyen kadın hamile kalabilir mi sorusunun cevabı da bu tedavilerin altında yer alır. Eğer adet düzeninin bozulmasına neden olan problem tedavi edilirse, yeniden adet düzeni sağlanabilir. Böylece sağlıklı bir yumurtlama sağlanır ve yeniden hamilelik durumu ortaya çıkabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir