Yumurtaların Uyarılması ve Geliştirilmesi

Yumurtaların Uyarılması ve Geliştirilmesi

Normal bir kadında her ay düzenli olarak 1 veya 2 yumurta oluşmaktadır. Yumurtaların uyarılması ve geliştirilmesi tedavisinde amaçlanan hedef ise çok sayıda ve iyi yumurta elde edebilmektir. Yumurtaların gelişimini sağlamak için gerekli görülen çeşitli hormon preparatları kullanılmaktadır.

Tüp bebek ve benzeri yardımcı üreme tekniklerinde bu ilaçların kullanılmasının nedeni daha çok yumurta ve embriyo elde ederek oluşturulması amaçlanan gebelik şansını arttırmaktır.

Hastanın yaşına, yumurtalıkların rezervi ve kan hormon değerlerine bakılarak kişiye en uygun belirlenmiş olan tedavi yöntemi ve ilaç dozuna göre tedaviye başlanır. Tedavi için hastamızın adet kanamasının ikinci veya üçüncü gününde bazal ultrason incelemesi ile yumurtalıklar değerlendirilir ve kanda östrojen tayini yapılır.

Yumurtalıkların uyarılması tedavisi başladıktan sonra hasta, belirli aralıklarla ultrasonografik muayeneye çağrılır. Bu kontrollerde ki amaç gelişen foliküllerin sayısını ve büyüklüğü kontrol etmektir. Uygulanan Tüp bebek tedavisindeki amaç mümkün olduğunca fazla sayıda en iyi ihtimalle 10-12 adet, 16-20 mm boyutlarında folikül elde etmektir.

Kontroller arasında ilaç dozunu ayarlamak için hastamızdan hormon tetkikleri de istenebilir. Bu esnada hastamızın rahim içini döşeyen endometrium tabakası da ultrason muayenesi ile kontrol edilip değerlendirilir. Yumurta gelişimi 10 ila 12 gün sürmektedir. Yumurtaların uyarılması tedavisinin sonuna doğru hastamızın gün aşırı kontrole gelmesi gerekmektedir. Foliküller yeterli büyüklüğe eriştiği zaman son uygulamayı sağlamak amacıyla hastamıza HCG (Human Chorionic Gonadotropin) halk arasında çatlatma iğnesi diye bilinen enjeksiyon uygulanır. Çatlatma iğnesi hastaya uygulandıktan 34 ile 36 saat arasında anestezi altında transvajinal yoldan yumurta toplama işlemi gerçekleşmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir