Vitrifikasyon nedir?

Vitrifikasyon nedir?

Vitrifikasyon nedir?

Embriyo dondurma işleminde son teknoloji vitrifikasyon yöntemidir.

Vitrifikasyon İngilizce kelime anlamı ile “camlaştırarak dondurma” anlamına gelir. Vitrifikasyon tekniğinde konsantrasyonu yüksek dondurma solüsyonları sayesinde ani ısı düşüşü sağlanarak hücre etrafında hızla cam bir katı yüzey oluşması sağlanır.

Vitrifikasyon yönteminde klasik yönteme kıyasla 600 ile 1000 kat daha hızlı dondurulan embriyoların %95’inden fazlası canlılığını korurken bu yöntemle gebe kalma şansı da artmaktadır.

Yardımcı üreme tekniklerinde daha önceleri kullanılan yavaş dondurma tekniğine kıyasla çok daha yüksek başarı sağlamaktadır.

Vitrifikasyon yönteminde dondurma işlemi 10 dk. kadar sürerken klasik yöntemde embriyonun dondurulması 3 saati bulabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde başarı etmenlerinden biri transfer edilecek olan embriyonun sağlığıdır. 3 saate kadar sürebilen klasik dondurma yöntemi hücre canlılığını olumsuz etkileyebildiği için hızla gerçekleşerek hücrenin yapısal bütünlüğünü koruyan vitrifikasyon yöntemi klasik yönteme göre çok daha yüksek başarı oranı taşımaktadır.

Dış etken değişikliğine çok daha az maruz kalan embriyonun transfer halinde gebeliğe dönüşme şansı, klasik yöntemle dondurulan diğer embriyoya göre çok daha fazladır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir